The unwritten rules

 

התלבטתי המון איך לכתוב את הפוסט הזה מבלי שהוא ישמע כמו ועדת השיטור של המדיה החברתית אלא ממקום של תבונה איכותית וכלי עבודה בו תוכלו להיעזר ולהשתמש. חיפשתי ברשת מה כותבים על התחום ותוך כדי חיפוש מצאתי את תוכנית הרדיו אשר מצורפת לפוסט כקובץ, בעיני היא מוסיפה חן רב שכבתי שמעשיר את הכתיבה ומראה כיוונים מעניינים על הסוגיה. אורך התוכנית 15 דקות ואני עושה לכם שירות כהשלמה ומכניסה תקציר כתוב. בהמשך הפוסט תוכלו להיפגש עם עשרת החוקים הלא כתובים מנקודת מבטי… חשוב לי להדגיש שתפישת עולמי על חוקי המדיה החברתית מעט שונה מהראיון שצירפתי אבל נראה לי נכון להביא מספר פתרונות לסוגיה. אשמח מאוד אם תוסיפו לי אינסייטים משלכם על הנושא, איך אתם רואים את הדברים וכמובן תשלימו אם אתם מרגישים שהחסרתי.

התוכנית מחולקת להתייחסות לעולם הבלוגרים ומצד שני התמקדות במתחם Twitter בעיני חשוב לקרוא בין השורות ולהשליך את ההמלצות על ההתרחשות כולה כך גם אדגים ואדגיש בחוקים הלא כתובים שלי שיופיעו בהמשך הרשומה. הגדרת החוקים הלא כתובים על פי התוכנית מדברת על כך שבבסיס אנחנו יכולים לעשות הכול, זה נכון, אבל כדאי שנחשוב ממקום חכם שלא מרגיז ומייצר תועלת וחשוב שנבין שעמידה בחוקים תועיל בסופו של יום לנו ואם נפעל נכון נשיג יותר.

בלוגרים : אחת ההמלצות החזקות היא בחירת פלטפורמה נוחה לניהול כזו שמאפשרת גם לבעל הבלוג שליטה נעימה וגם לגולשים השותפים לחוויה נוחות. זהו עולם של תוכן, איכות יחסים ודיאלוג והדגש הוא על כך שבלוגרים צריכים ללמוד לייצר מערכות יחסי גומלין, להגיב בבלוגים של אחרים ולתת קרדיט לתכנים המועלים בבלוג שלהם במידה והחומר אינו מקורי. החשיבות העליונה בעולם של בלוגים היא התוכן הוא בעצם מלך והעיקר חשוב להעמיק את איכויות התוכן אך יש חשיבות גדולה מאוד גם לדרך הצגתו. פוסט טוב הוא פוסט המחולק לכמה חלקים עם תתי כותרות ובכך הוא מאפשר קריאה קלה ואפשרות לניתוב התוכן על פי הרגלי הצריכה של הקהל איתו אתם באים במגע. אחד הדברים המשמעותיים שיכתיבו את הצלחת הבלוג הוא נושא יחסי הגומלין השבוע כתבתי פוסט ארוך על מחקר שנעשה סביב עולם המדיה החברתית וגם שם ניתן דגש משמעותי לנושא. בתוכנית זו הם אפילו מייצרים מינון לבלוגרים מתחילים (וגם לא) האומר שעל כל פוסט מקורי וחדש בבלוג יש צורך לענות לפחות בעשרה בלוגים אחרים תשובות מעמיקות ואיכותיות ובכך לפתח את מערכות היחסים ברשת.

Twitter : בתוכנית מדברים באריכות על מתחם זה, אחת הסוגיות בהן הם עוסקים היא שאלת השאלות של "איך אני משיג הרבה עוקבים" הם מתייחסים אל השאלה כלא רלוונטית, במסר שלהם השאלה צריכה להיות "איך בונים קהילה" העניין הוא לא בכמות אלא באיכות היחסים ובבניית Social Media בניית מערך שיתופי בו אנחנו מזרימים מידע שמעניין את העוקבים אחרינו שהופכים עם הזמן להיות החברים שלנו ובמקביל מתעניינים כמובן גם בתכנים שלהם… העוקבים שלנו אשר מרטווטים אותנו מגיעים איתנו לדיאלוג ובכך גורמים לקהילה שלנו לגדול ולהתעצם. המסר החשוב ביותר הוא שאם אתם עוקבים אחר אנשים תקשרו איתם שתפו אותם בתכנים מעניינים שפגשתם ובואו איתם במגע ובדיאלוג משולש התוכן, שיתוף ודיאלוג הוא המשולש היחיד שיביא להצלחת הפעילות שלכם וכפועל יוצא להגדלת כמות העוקבים אחריכם. מציעה לכם מאוד לשמוע את התוכנית כולה, יש שם כמה נקודות והפתעות שהשארתי לכם לגלות לבד כמו תגובות מצולמות בווידיאו או חשיבות הוויזואליים אותם אתם בוחרים לתכנים אשר אתם מעלים.

עשרת הדיברות של החוקים הלא כתובים במדיה חברתית על פי משנתי הצנועה :

1. הקשבה - בעיני אין דבר חשוב מכך, עצם העובדה שאנחנו נכנסים לעולם המדיה החברתית מחייב אותנו לחשוב אחרת מההרגל הטבעי שלנו, אנחנו חייבים להיות במוד של הקשבה.

2. דיאלוג - כלל אצבע אם אתם כאן בשביל לתקשר את עצמכם החוצה מבלי לבוא במגע עם הצד השני אתם עושים טעות גדולה שתעלה לכם בסופו של דבר ביוקר כי היא תהפוך את כל הפעילות הענפה שלכם ללא אפקטיבית. חישבו היטב על נושא מינון הדיאלוג ועל המוכנות שלכם לבוא במגע. המגע במדיה החברתית הוא זה שהופך את המשחק למעניין ועוצמתי.

3. פרגון - אנשים רוצים שיתייחסו אליהם, הם רוצים לדעת שהם קיימים מסיבה טובה, הם רוצים לקבל פידבק על התכנים אותם הם מעלים זו התמורה למאמץ שלהם להשביח את מקורות הידע והתוכן שלכם. חשוב להיות במוד של פרגון זו נתינה שמחזירה את עצמה, חשוב ליזום להתייחס ולתת "דלק" למערכת היחסים על מנת שתתעבה ותחזיק מעמד לאורך זמן.

4. סבלנות - זה לא קורה ביום, לא פותחים מתחם פעילות ובדקה יוצרים קהילה ושבט סביבכם, חוק המדיה החברתית הוא לדעת לתת כבוד למהלך ולתהליך, אוסף הפעולות הקטנות שתייצרו לאורך זמן ייצרו את הדבר הגדול.

5. אפקט מצטבר זנב ארוך - וכהמשכיות לנקודה הקודמת צריך לקחת בחשבון שברשת התכנים והפעילות שאתם מייצרים מתפזרים על תקופה לאורך זמן ובאפקט מצטבר מביאים איכויות אשר גדלות ומתעבות.

6. ערך מוסף - זו סוגיה חשובה מאוד, עצם העובדה שאתם רוצים לקיים פעילות במתחמי הבלוגוספרייה מחייבת אתכם לחשוב חכם על הערך המוסף שלכם, מה אתם מביאים שייצר את הכוח אשר יאפשר לכם לבנות את הקהילה שלכם סביבכם. ערך מוסף מקבל ביטוי בכמה אופנים : בתכנים המקוריים שלכם, בשיתוף של תכנים איכותיים שמצאתם במקומות אחרים בשיתוף של תובנות אשר אתם עברתם בחיים, כמו כן ערך מוסף יכול וצריך לקבל ביטוי בעובדה שאתם כאן לעזור לאחרים בשאלות שלהם ובהתלבטויות שלהם וכפאנץ ליין ערך מוסף מקבל גם ביטוי עוצמתי בדרך בה אתם מייצרים יחסים.

7. התמדה וקונסיסטנטיות  - לא להתייאש, התמדה היא זו שתביא לתוצאות, חשוב להתמיד ולהכתיב פעילות המשכית לאורך זמן.

8. מידענות - מתחמי מדיה חברתית הם הזדמנות נפלאה לשימוש בכוח של חוכמת ההמונים , זו הדרך שלנו להרחיב את הידע ולייצר אקט איכותי ומשובח של מידענות עבור הצרכים שלנו.

9. שקיפות  -תהיו אמיתיים, תהיו שקופים בהעברת המידע שלכם, תשדרו על גל חכם, הקהל שאתם באים איתו במגע רוצה להתעניין בכם אבל הוא חייב להרגיש על קרקע יציבה. ככל שתתנו פרונט אמין ושקוף יותר תרוויחו יותר מהמהלך.

10. שיתוף -זה נאמר בין השורות במקומות אחרים אבל חשוב לתת לשיתוף נקודה משל עצמו, שיתוף הוא מה שהופך את חווית הגלישה שלכם והצרכנות שלכם בעולם של מדיה חברתית לאיכותית באמת. שתפו בחוויות, טיפים, תובנות ותכנים שונים מקוריים וגם לא מקוריים הם אלו שיהפכו את הדמות שלכם ברשת למעניינת. כמו כן חשוב להגיד שתפו אחרים גם במתחמים שלהם, כנסו לבלוגים, פורומים, סטאטוסים של חבריכם השונים ברשת ושתפו אותם בדעות שלכם.

11 אקסטרא – חשיבה מחוץ ובתוך הקופסא כנקודת סיום מעבר לעשרת הדיברות, אני מציעה לכם לחשוב מחוץ לקופסא וגם בתוכה, חשבו ממגבלות המדיום וייצרו גבולות חדשים , תפתיעו ובכך תהפכו למעניינים.

מקווה שהפוסט מיקד אתכם לעבודה נכונה ואיכותית ברשת, חוקים לא תמיד צריכים להיתפס כמשהו רע הם משרטטים לנו את גבולות הגזרה ועוזרים לנו לקבל החלטות חכמות ברמה הגנרית. נכון, אין פה חד משמעות וניתן לשקף את החוקים מכמה נקודות מבט ומכמה רשומונים על החיים אבל חשוב להשקיע בכך מחשבה דקה לפני שאנחנו פועלים כי בסופו של יום אם נרצה להשיג משהו מהפעילות שלנו בטח ובטח ברמה העסקית חשוב שנעשה זאת מושכל וחכם.

 הוספתי לכם אחד מוזר במיוחד אבל מצחיק …

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

26 CommentsLeave a comment

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address