It's My Blog's Birthday

 

 

שנה עוברת לה במהירות. מזיזים את הראש ימינה, שמאלה, עושים כמה צעדים – ואופס ! בלי ששמנו לב לכך, צמחנו בשנה. קצת מפחיד ויחד עם זאת במבט רטרוספקטיבי זה מדהים. אם מוצאים את האנרגיה להביט לאחור, לערוך תרשים שנתי של זרימה מגלים עולם ומלואו, וכן, במלוֹא הכֵּנוּת, שפע הישגים. ברצוני לתאר לכם מקצת מאירועי השנה שהתקיימו במסגרת הבלוג שלי. מה התרחש בו, לאן הוא הגיע ומה אתם יכולים לקחת מהטיול האישי שלי. כמו כן, זו הזדמנות להפנות את העיניים במאה ושמונים מעלות ולהיישיר את המבט קדימה, כלומר לספר לכם מעט על מה שיקרה בהמשך.

תוכן | אני מודה שכאשר התחלתי את המהלך הזה וכשבניתי לי את יסודות הבית הוירטואלי שלי ברשת, לא האמנתי שאגיע לכך. במשך חודשים כל אימת שניגשתי לתכנן לעצמי את מגמות התוכן שלי מתוך ראיית הנולד של כמה צעדים קדימה, הסתכלתי עליהן בעיניים מבועתות ובמחשבה : איך בדיוק אעשה את זה… הזמן, מסתבר, עושה את שלו והדברים משתנים. כיום כשאני מציבה לעצמי יעדים שיכתיבו את התוכן הם נראים לי ברורים ונגישים. המתנה הכי טובה שאוכל להגיש לכם בכל הנוגע לתוכן היא : ככל שתנסו, ככל שתאמצו ללבכם את המהלך כך תלכו ותשתכללו והעשייה שלכם תלך ותתרחב. התכנים בבלוג שלי מהווים מבחינתי בית ספר לעצמי ! פעמים רבות שואלים אותי למה אני כותבת כל כך הרבה והתשובה מבחינתי פשוטה למָדַי: בפועל אני לומדת מכל פוסט, מכל שיתוף פעולה, מכל דיאלוג שנוצר בעקבותיו ומכל בישול שנירקח לפניו.

אנשים | בבלוג ישנם כרגע 150 פוסטים שפורסמו ועוד כ30 בדראפט, ואני חייבת להודות שללא עֶזרתם של אנשים, ללא שיתוף הפעולה והכתיבה המשולבת לא מגיעים להישג כמותי במידה כזאת. אמנם הרושם הראשוני מתקבל מהכמות אבל בעיני זה גם אינוונטאר של איכות. מבחינתי האנשים שכותבים כאן כאורחים, משלימים את חוסר הידע שלי ועוזרים לי ללמוד ולהתפתח תוך כדי המהלך. הם בונים יחד איתי את התמונה השלמה של עולם התוכן שתואם את מה שרציתי לשדר ולהעביר הלאה. צירפתי לכם תמונה של כל האנשים אשר היו שותפים למהלך וליוו אותו לאורך הדרך : מבחינתי כל פיסת מידע מקבלת משמעות רבה מכיוון שהיא זו שמאפשרת לבנות את מעגל התוכן האופטימאלי לנושא, ובלעדֵי משוואה זו המעגל לא היה מתקיים בשלמותו.

תכנון וגמישות  | אוכל להעיד, כאדם מאוד מאורגן שלמד "בעל כורחו" בשנה הנוכחית גמישות מהי, שזהו מבחינתי שיעור חשוב מאין כמותו המסתכם בהבנה שאיזון הוא אמנם ערך חשוב, ולתכנן זה ממש בגדר "מאסט" אבל גם הצורך לערער את האיזון ולצאת מקופסת התכנון מהווה חלק משמעותי מהתמונה הכוללת והוא אינטגראלי לתכנון עצמו . אני ממליצה לכם לעבוד בשיטה זו : לתכנן , להכיר לפרטיו את מסלול הצעדים הבאים שלכם אבל ליהנות מהשינויים המגיחים מכל עֵבֶר ולרדות את הדבש מהמגוון התוסס והדינאמי המתגלה על המסלול.

אינטגרטיביות ודיאלוג  | שנה זו הייתה מבחינתי שנת האינטגרטיביות. בד בבד  עם בניית הבלוג מיסדתי את מתחם המעבדה שלי בFacebook ולמדתי שיעור חשוב בנושא הדיאלוג, השיתוף ובניית מתחמים כאקט של סינרגיה. עצם העובדה שהמתחם הפייסבוקי שלי פותח בפני כר פורֶה לשיח, לליבון רעיונות ולחשיבה על רעיונות חדשים מהווה מבחינתי מנוע לפעולה ולעשייה מתמשכת, וחשוב מכל – להכרות עמוקה וממשית עם אנשים. לעתים קרובות מגיעות לאוזניי תלונות מאנשים הקובלים על כך שהשיח לא מתקיים בגבולות המתחם שלהם אלא יוצא ומתפזר אל הרשת כולה ונכון להיום, בעיקר אל ה- Facebook.  עלי להבהיר לכם שזו טעות גדולה להסתכל כך על עובדה זו ! – למעשה מוטב לכם לברך על כך שהתוכן שלכם מתפזר ברשת ומייצר שיחות קטנות סביב הנושאים שהעליתם : הדבר משווק אתכם ומאפשר לאחרים לנהל את השיח בַּמקום בו נוח להם. אין לשכוח שאנשים נמצאים ברשת בשל האינטרסים שלהם ולא למען האינטרסים הפרטיים שלכם. תתגמשו לפי נתוני הנוחות שלהם ותרוויחו מהמהלך פי כמה.

ערך |  אחד הדברים המשמעותיים ביותר שלמדתי תוך כדי תנועה בבניית הבלוג שלי הוא העובדה שהתוכן הוא לא המלך, הערך הוא המלך. חשוב להבין מלכתחילה שהובלת מהלך כזה לאורך זמן תכריח אתכם לחשוב היטב על הרכבו המשוער של קהל היעד, על המטרות והיעדים שלכם ועל השאלה הבסיסית איך תרצו לייצר Capture של הרגע לאורך זמן. ובין היתר לתת את הדעת על השאלה איך להוביל לכך שמעגל של קוראים יחזור אליכם שוב ושוב . מבחינתי : ערך מוסף , פתרון, טיפ , How To מהווים הרכב מנצח שגורם למעגל ההתרחשות להתקיים בצורה דינאמית לאורך זמן.

למידה | מבחינתי, הדגש החשוב ביותר בהקמתו של הבית הווירטואלי שלי ברשת לשם הצגת התכנים שלי עומד על נושא הלמידה. לא נמצא מבחינתי דבר שישווה לו או יעלה עליו בערכו ולכן זו גם ההמלצה הטובה ביותר שאני יכולה להעביר הלאה, ממני אליכם. כל מחקר שאני קוראת ומתרגמת לשם חילוץ התובנות העיקריות; כל פרט טכני שאני בוחנת בכדי להפיק ממנו מדריך למשתמש, מכריחים אותי ללמוד ובמקביל לאמן את גלגלי המוח שוב ושוב. קחו בחשבון שזו אחת המתנות הגדולות ביותר שהרשת הזו מאפשרת לנו דהיינו ללמוד מאחרים, לקרוא ולהיות נגישים למידע רחב ועצום ממדים. הלמידה טומנת בתוכה עולם שלם של התרחשות תוססת, הכוללת גם מפגש עם אנשים אחרים, בניית אמון וּטְוִויַת מערכות יחסים. יש חשיבות רבה  להכיר בתכונה מהותית זו לטובתכם על מנת שתיהנו ותרוויחו מהמהלך ושתיכנסו מראש עם המוד הזה של למידה מעצם הרגע הראשון שתַחְנְכוּ את מבנה התוכן במסע שלכם ברשת |

ומה בהמשך ?  אני מתחילה את השנה השנייה בבלוג שלי, והתכנון שאני מייעדת למהותו של התוכן בהמשך מושתת על כמה כיוונים : שילוב מחקרים מרַחבי העולם שבכוחם לחדד את המסרים ולתַקֵף אותם בנתונים תומכים. בניית מהלכי שיתוף פעולה עם כותבים אחרים. הפקת מדריכים על מתחמים מובילים. בראש ובראשונה בכוונתי להשקיע במתחם YouTube חיזוק הקשר והאינטגרטיביות בין המתחם הבלוגי ובין מתחם Facebook אשר מהווה מבחינתי בית ספר לחיים השוטפים, לרשת ולעולם המדיה החברתית.

אז להתראות ברשת. זהר

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

25 CommentsLeave a comment

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address