מסע אישי בבניית בלוג

 

 

אם חשבתם שתקופת הריון בת תשעה חודשים היא משימה רצינית, תחשבו שוב כשמדובר בבלוג.

ההבדל הגדול בעיני בין שתי המשימות.

בראשונה (לאו דווקא מניסיון אישי), אין הרבה בחירות. גדלים תוך כדי תנועה ורוב "התהליך" נקבע מאליו.

בשנייה, בנית בלוג, אנחנו נמצאים לכל אורך הדרך בצמתים מורכבים ומסובכים הדורשים קבלת החלטות.

החל בהחלטה המרכזית, לייצר את הבלוג ועד לקביעות שונות הכוללות :

למה רוצים לבנות פלטפורמת בלוג

מה יהיה עולם תוכן

מה נרצה להשיג מהמהלך

איפה הכי כדאי לנו לייצר את הפלטפורמה, על מנת שתענה על מכלול הרצונות והמהווים שלנו

היומן שלי יספר לכם וידריך אתכם באבני דרך מרכזיות (בעיני), איך עושים את המהלך, מה עושים ועל פי איזה סדר ומהי מתודולוגיית עבודה.  איך ניתן להתקדם, כך ש"ההריון" הזה יושלם  כמעט ללא צירי לידה וכאבים מיותרים ושבסופו של דבר ייוולד לנו תינוק שידע לזחול, ללכת ולרוץ…

אצלי הכל התחיל ביום בהיר אחד, קמתי והבנתי ש"הסנדלר הולך יחף".  חשבתי על כך שהקמת  אתר / בלוג לעצמך, מאוד שונה מפוזיציה של טיפול לאחרים בעולם התוכן ותדרוך. לכן, הדוגמא האישית שלי הופכת מבחינתי לדוגמא הכי מוחשית בשאלת עשה ולא תעשה.

להלן עשרת הדברים החשובים בעיני, כמובן, את כל אחד מהם ניתן לנתח ברזולוציה שונה ומתוכו לפתח פוסט ניפרד. אבל, חשוב שתהיינה לכם אבני דרך מרכזיות ושיהיה בידכם הידע מול מה צריך להתמודד.

הדבר הראשון : הכלל המשמעותי בעיני, הוא לשבת עם עצמנו ולקבל החלטה ברורה לגבי מה אנחנו רוצים להשיג מיצירת פלטפורמה כזו בדמות בלוג, האם הפלטפורמה אמורה לייצר לנו מכירות, תדמית, שירות לקוחות, חדשותי, לידים ? האם אנחנו רוצים לייצר אקשן איטמז אשר יצדיקו  את המגמה שאחרים יפרסמו אצלנו ?  ועוד …

הדבר השני : לשבת עם עצמנו שוב (יש הרבה ישיבות בתהליך) ולחשוב,  האם כל ההגדרות שלנו בכלל מציאותיות והאם הן ניתנות להוצאה לפועל. בלוג בניגוד לאתר דורש עבודה מתמדת, דורש העלאת עולם תוכן שמתעדכן ומעניין את הגולשים. בעיני ולפי תפישת עולמי,  גם אתרים יצטרכו בסופו של דבר "לעבור דירה " ולהפוך לבעלי ערך מוסף קונסיסטנטי הם לא יוכלו להישאר בפורמאט "טפטים" פרסומיים מסחריים, הדבר פשוט וזה יקרה – אין ברירה,  הקהל יצביע ברגליים

לכן,  הדבר השלישי : חשוב שניישר עם עצמנו, מה אנחנו עומדים להגיד בפלטפורמה שייצרנו והאם באמת אנחנו חושבים ש… "אנחנו יכולים לתחזק את הנושא לזמן ממושך " ?  … "האם הנושא שלנו יכול לעניין ולייצר ערך מוסף לקורא ובאופן קבוע" ?

הדבר הרביעי : כשסגרנו עם עצמנו את הפינות הכי הכי חשובות והכי אסטרטגיות, לדעתי ולטעמי רק אחרי שעשינו את שלושת הדברים הראשונים, זה הזמן לחפש ספק טוב שיכול לתת לנו שירות של קניית מתחם, קניית דומיין שטח אחסון. כמובן, אנחנו יכולים לעשות כל זאת לבד, כמובן שאנחנו יכולים להשתמש באין ספור פלטפורמות חינמיות, אבל, אני לא ממליצה .. אני חושבת שאין דרך אחרת . מתחם קנוי מאפשר לנו שליטה על מספר דברים מרכזיים וחשובים מאין כמותם. המתחם כולל – ניהול סטטיסטיקות, ניהול התכנים שלנו ב"מחסן שלנו", מיתוג שם הדומיין שלנו ומינוף לתוצאת החיפוש בגוגל, ניהול העיצוב, המשקת הפלטפורמה לויד'גיטים שונים ועוד…

הדבר החמישי : בניית מגדל תוכן. כמו שאמרתי, בלוג מהווה למעשה את עולם התוכן שלנו, מגדל תוכן הוא הנושא אותו אנחנו רוצים לחשוף והדרך שלנו לתכנן את הסיפור לאורך זמן. תכנון נכון יבטיח שנתפוס את מירב תשומת הלב ויגרום לנאמנות וחזרתיות. חשוב שנגדיר לעצמנו את הנושא בצורה ברורה, צריך שנפרוט אותו ל"מיני" נושאים ולכותרות אותן נוכל למלא בתוכן. חשוב שנאהב לכתוב על הנושא אותו בחרנו, שירגש אותנו ושייתן לנו ערך מוסף בכתיבה, ואת אותו ערך מוסף נוכל להעביר הלאה כצורתו. הקהל שלנו לא טיפש, כמו כן, עסוק ומופצץ בתכנים וגירויים והוא לבטח ירגיש אם תכתבו מהבטן.

הדבר השישי : עיצוב, כל מי שמכיר אותי, יודע, עיצוב משנה. כתבתי על כך גם פוסט ארוך וזו עוד סיבה להתאמץ ולקנות פלטפורמה עצמאית, נכון שיש תבניות שונות בפלטפורמות החינמיות, אבל, קניית תבנית משלכם, עיצובה והכתבת ה Look & Feel  שלה יכולים לשנות את המתחם שלכם מקצה לקצה ולהפוך אותו לייחודי ולממגנט.

הדבר השביעי : תובנה, מקום לשינוי לכל אורך הדרך משמעות : "מציאות בטא". בכוונה היצבתי את השלב הזה לפני השלב הבא, הם קצת סותרים זה את זה, ומצד שני זו המציאות שאנחנו חיים בה.מציאות שנתונה לשינויים, לגמישות וליצירת הרגלים חדשים. אני מאוד מאמינה בתכנון לאורך זמן, תפישת העולם שלי מאוד אסטרטגית אבל העולם שלנו השתנה ואנחנו חיים במציאות בטא שמכתיבה לנו כל הזמן להיות ערניים, גמישים ולוליניים תוך כדי תנועה. פלטפרומה שמציגה את העובר עלינו בהקשרים השונים צריכה להיות פלטפורמה נוחה לשינוי, אל תשכחו זה גם מה שהופך את החיים לסופר מעניינים.

הדבר השמיני : תוכנית עבודה, בניית בלוג ותחזוקו דורשים סוג של תכנית עבודה, קשה לפעמים ליישם אבל חשוב לאין ערוך, בנית מתודולוגית עבודה הכוללת פרטי טקטיקה ופרטי אסטרטגיה יכולה להועיל לכם לאין שיעור. חשוב לייצר גאנט פעילות בו תרשמו את המטלות השונות, טרום השקת הבלוג ולאחר מכן השקה והרצה. שיטה זו תחסוך מכם שכחה של הדברים החשובים לבניית מתחם חכם ואיכותי. כמו כן, השיטה  תפגיש אתכם עם המציאות ותעזור לכם בבדיקה האם הפרויקט ישים הלכה למעשה.

הדבר התשיעי : שיווק הבלוג, בלי קהל של קוראים כפי הנראה שנדבר אל עצמנו, חשוב בתוך תוכנית העבודה שלנו, לייצר מתודלוגית שיווק הפוסטים והתכנים השונים אותם אנחנו מייצרים. תובנה: ככל שתהיו מוכרים ברשת, ככל שתעבדו על מערכת קשרים עם אחרים, כזו שמפרגנת וגם מתייחסת לצד השני, מובטח לכם שיופעלו מנועי אנרגיה לקידום התכנים שלכם ובכך יצרתם לעצמכם גנרטורים משמעותיים לקידום אורגני ואיכותי של המשנה אותה יצרתם. שווקו את הפוסטים שלכם בזירות שונות בהן אתם פעילים, ביוזרים שלכם ודרך הרשתות החברתיות השונות. זכרו להפיץ את הפוטס למכרים שלכם, להם התוכן יכול להוות ערך מוסף. חשוב לציין כי זו מערכת יחסים לאורך זמן, לכן, תדאגו להיות שם ולענות לכל אותם המשתתפים בזמן אמת. פעולה שתמקסם את האינטראקציה ותגרום להם לבוא שוב ושוב, בקיצור : יצרו יחסים, שכן על זה נח היסוד העמוק והנכון של עולם המדיה החברתית וזירת הבלוגוספריה. למי שלא ראה כתבתי על כך פוסט מקיף, מוזמנים להתעשר … לינק

הדבר העשירי : פרטים קטנים שלא כדאי שנשכח לשים בבלוג, בנו את הבלוג שלכם כך שיהיה גדול מסך חלקיו וייצר עבורכם סינרגיה הלכה למעשה על ידי : הוספת לינקים למקומות מהם אתם שואבים את עולמות התוכן שלכם, על ידי הוספת RSS לבלוגים אותם אתם מעריכים, על ידי הוספת עמוד לייצירת קשר – דיאלוג. על ידי הוספת מצגות איכותיות ממאגר קיים אותו הכנתם בחייכם, כחומר שיכול לעזור לאחרים ולמתג אתכם כבעלי סמכא בתחומכם. כמו כן, לנקקו למקומות נוספים בהם אתם פעילים בעולם המדיה החברתית, כך תוכלו ליצור ולהרחיב את מעגל ההיכרות עם הקהל המתעניין בכם ב- 360 מעלות.

יש עוד הרבה דברים שצריך לעשות, יש עוד הרבה  דברים שאני לא למדתי. הקסם הוא, שלכל יום יש את עקומת הלמידה שלו ולנצח נלמד אם נעסוק ונתעניין בעולם התוכן. קסם לא ?

כדאי להצטייד מראש ב : אורך רוח, סבלנות, גמישות ופתיחות לשינויים, נכונות לעבודה די מאומצת, מלאה ברעיונות והרבה אהבה לנושא.

---------------------------------------------------------------------------

סרט מעולה , לקוח מסדרת סרטים המסבירה על עולם המדיה החברתית באנגלית פשוטה

Blogs in Plain English

---------------------------------------------------------------------------

חשוב לי לתת קרדיט גדול ליונתן קליין שבנה עבורי ויחד איתי את הבלוג החדש שלי, אם אתם מחפשים ספק טוב לבניית אתר אין ספק שהוא האיש.

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

35 CommentsLeave a comment

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address