Book Report -Tribes

 

אני מגישה לכם בכיף Book Report על הספר Tribes של Seth Godin הספר מדבר על חשיבותה של  השבטיות שנוצרה ברשת ובמקביל כמובן גם בעולם הפיזי, וזאת על ידי הכוחות המניעים ועל ידי הפלטפורמות החדשות המאפשרות קיומם של שבטים ושל מנהיגים של הדור הבא.

תוך כדי קריאת הספר מתגבשת אצלי מחדש הדעה שעולם האינטרנט הוא פשוט נפלא ואין סופי נכון, אני מאוהבת, זה לא סוד, ובאופן טבעי עולם האינטרנט משלים אותי ומייצר עבורי לי היגיון עסקי בריא כי אני קיימת במשבצת של עולם התקשורת. אבל הדבר המופלא בעיני הוא שבכל פעם, כמעט כל יום, ניתן למצוא גישה חדשה, זווית הסתכלות שונה כזו שלא חשבתי עליה קודם, כזו שמספרת את העולם מזווית אחרת של הראשומון.

היופי בספר נובע מכך שהוא משתמש בדוגמאות מהעולם סיפורים שנועדו להדגיש את עוצמת השבטיות ועוצמת רעיון המנהיגות סביב אנשים וסביב הקהילות. הכוונה של הספר היא להראות לכולנו שאנחנו מובלים בדרך זו או אחרת ובו בזמן גם מנהיגים שבט לפעמים אפילו בלי לדעת. סת' גודין מצליח בדרכו המיוחדת לנער אותנו ממחשבות מקובעות ומראה לנו איך ניתן לתקוף את הStatus Quo הקיים בהתרחשות היומיומית הן הפרטית והן העסקית שלנו. הוא מדגים איך הובלה מתוך דיאלוג מתוך שיח מסירה אבק של מוסכמות ומשנה מציאות הלכה למעשה. מבחינת סת' הכופרים הם המנהיגים החדשים, אלו שמתעמתים עם הסטטוס קוו אלו שיוצאים נגד המנהיגות הקיימת, מטילים בה דופי, שואלים שאלות ומייצרים מנהיגות חדשה ותנועות. הוא קורא לייצירת שוק חדש של גמול והוקרה למנהיגים חדשים מהדור הבא.

הספר כתוב בצורה של שיחה זה קו האופי של סת' בשיח שלו עם קוראיו. המחבר שאב את הרעיונות שלו לספר מתוך סיפורים שכתב בבלוג שלו, מתוך המחשבות ופירורי המידע אשר נאספו ויצרו את המיזם הזה. מטרת הספר לדעתי היא להראות לקוראים את הדרך לייצר את ההבדל באמצעות הכלים החדשים שקיימים בשטח ולאמץ את גישת המנהיגות הסוחפת. המניע של סת' הוא שכולנו נרצה להוביל ולחולל שינוי לטובה. הספר הוא קריאה לפעולה והאמת, זה האיש גם בספר גם בבלוג ובהרצאות (צירפתי לכם אחת מצוינת בסוף). מטרתו היא לרתום ולעודד את כולנו למהלך של שינוי ויציאה מקיפאון והליכה בMainstream…

הנקודות המרכזיות שהוא מציב הן : שכל אחד מאיתנו למשל בארגון – ולא רק המנכ"ל אלא כל אחד מהעובדים צריך להוביל שינוי. שהיום יותר מאי פעם יכול האינדיבידואל לחולל שינוי ולהתעשר מכוח שפעם היה שייך רק למתי מעט כשהדגש שלו הוא על כלים שנמצאים לרשותנו ושלא היו קיימים בעבר כגון Twitter וFacebook. מבחינתו שינוי הוא קטליזאטור, כוח מניע שיכול להזיז כל אחד מאיתנו ולייצר משהו באמת יוצא דופן המפיק אנרגיה של התלהבות רווחיות והרבה הנאה. בהמשך הוא מצביע על כך שיש אנשים שמחכים שיובילו אותם שינהיגו אותם, מחכים שיחברו אותם וייקחו אותם אל דרך סלולה ומבחינתו כל אחד מאיתנו יכול להיות המנהיג שכן ההחלטה כל כולה נמצאת רק בידיים שלנו. מנהיגים טובים מבחינתו מייצרים קהילות על ידי העצמה בשבט וטיפוח ההובלה. מניעים אלה יוצרים את התשתית ואת החיבור בין אנשים ביצירת אינטרס משותף ועל ידי התלהבות ומטרות מובילות כמו כן על ידי הדבקות בשאיפה לייצר דברים שלא היו פה קודם.

סת' מדבר על עולם המדיה החברתית בהרחבה ומסביר איך כלי המדיה החברתית יכולים לעזור ליחיד לייצר שבט סביבו, ולהמחשה הוא נותן דוגמאות כמו פוסטים בבלוגים או שימוש בכלי כמו Twitter. הוא שם דגש על העובדה שרעיונות טובים יכולים לקבל היום ביטוי בכלי המדיה החברתית ובמידה והם אכן טובים הם ייצרו סביבם שבטים וקהילות. הוא מדגיש את הרעיון המעניין שהכלים והטכנולוגיה הם זמניים ויתכן שמחר בבוקר כלי כמו Twitter יוחלף בכלי אחר אבל, הגישה של היחיד שיכול לבלוט בקבוצה ולהוביל מתוכה תשאר. הטכנולוגיות המתחלפות הן מבחינתו הן טקטיות לחלוטין ותמיד ישתנו בעוד שהתנועה של כל אחד מאיתנו להגיע לאנשים ולייצר סביבנו קהילות רק תגדל ותתעצם בכיוון שנקטנו. הדוגמאות שלו הן פשוטות אל תצפו לנוסחאות קסם הוא מדבר על Twitter לדוגמא ואומר שרוב האנשים שמכירים את Twitter לא ממש קולטים את הכוח שלו. נראה להם שזה כלי פולשני, בולע זמן ואולי אפילו טפשי. להבין את הכוח של הכלי צריך להבין שההבדל בין הודעה רגילה שאנחנו מוסרים לבין הודעה בTwitter הוא שהודעה רגילה אנחנו מוסרים לאדם אחד ופה היא מגיעה לכל אלו שעוקבים אחריך. הוא נותן דוגמא לאישה בשם לורה פייטון אמא צעירה מבוסטון שיש לה אלפי עוקבים. בכל פעם שהיא מקלידה הודעה כל העוקבים שלה נחשפים למסרים שלה. במשך תקופה לורה בנתה אמון ועכשיו יש לה קהל מעריצים אמיתיים כאלו שמחפשים אותה ומרחיבים את החשיפה שלה כי הם מדברים עליה. בכך שהיא נגעה באופן קבוע בשבט שיצרה, באינסייטים שלה ובידע שלה היא הרוויחה את הזכות להנהיג. זו דוגמא שמראה שכל יום נהיה יותר ויותר קל להדק את הקשרים עם אנשים ולגרום להם ללכת אחריך.

תובנות שאני לוקחת מהספר ומהמפגש עם האיש : כל אחד מאיתנו יכול להיות מנהיג, ההחלטה לכך נמצאת רק בידיים שלנו (עבור אקזיסטנציאליסטית שכמותי גישה כזו היא נבונה וחכמה). הדבר שאנשים הכי זקוקים לו הוא להרגיש שהם חסרים למישהו ובניית שבט וקהילה מספקים להם את הצורך הזה הלכה למעשה. מנהיגות אינה קשורה בגודל היא קשורה בקבוצות עניין ובהובלת רעיון. המציאות של היום מאפשרת להרבה קבוצות קטנות להתקיים ולא רק למנהיגים גדולים בקבוצות גדולות המגמה היא סגמנטציה ודיפרנטציה על פי תחומים ועניין. אנשים משוועים לשינוי רוצים להיות חלק מתנועה, הם רוצים לדבר על דברים משמעותיים לא על נושאים משעממים. האמנות של מנהיגות היא לדעת על מה נוכל להתפשר הסוד של המנהיגות הוא פשוט  תעשה את מה שאתה מאמין בו תצייר תמונה של האמת תלך לשם ואנשים ילכו אחריך. הדבר הקל ביותר הוא לשלוח את היד, הדבר השני הקל ביותר הוא להיות במגע להיות בשיח  הדבר הקשה ביותר הוא ליזום את כל אלו.

אני מצרפת לכם הרצאה מדהימה של סת' בכנס TED ארוך אבל שווה לראות, אנחנו כאן בשביל לשנות זהו המסר : 

הפוסטים הבאים מהווים סדרה בנושא "מדינת פייסבוק" על הפלטפורמה בהיבטים החברתיים, התוכניים, העסקיים והטקטיים. אשמח כמו תמיד לקבל מכם אינפוט ומבטיחה לעשות הכל כדי  שגם התגובות לשאלות ולרעיונות יהוו ערך מוסף אל מעבר לכתוב בפוסט.

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

39 CommentsLeave a comment

 • פוסט מרתק.
  לא קראתי וגם לא אקרא את הספר. לפי מה שאת מתארת, וההתלהבות שלך מדבריו, אני סבור שהוא מגזים. אולי הגיל שלי מדבר, ואולי הסביבה שלי, אבל אם יש שינוי ראדיקלי כזה הוא עוד רחוק מלחלחל לרבדים ענקיים של האוכלסיה.
  נכון שב"קפה" יש באמת "קהילות" אמיתיות. גם בפורומים הקלאסיים יש כאלה. אני יכול להביא דוגמה מהפורום של שרשים משפחתיים בתפוז
  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=325
  שהתפתח לכדי שבט מסביב למדורת שימור הזיכרון המשפחתי והלאומי.
  אבל אלה יוצאים מהכלל, ואם אני מדבר על זה עם מכרים, קשישים אך גם צעירים, על פי רוב הם מסתכלים בי כאילו נפלתי מהירח.
  כשאני פותח FB או TWITTER אני מופתע תמיד מחדש איזה פרטים אינטימיים אנשים, למשל נכדי אבל גם את, מעלים שם.
  אני יודע עכשיו על הכשרונות הקולינריים של בן זוגך, דבר שאולי אם הייתי חי באוהל בג'ונגל על ידכם הייתי יודע לפי הריח.
  אבל מספיק עם המיזנטרופיה שלי. תודה שאת שוב ושוב מגרה את הדמיון שלנו.
  שבת שלום

 • הערה חשובה . כתוספת לפוסט . היום בבוקר החלטתי לעקוב אחרי לורה פיטון http://twitter.com/Pistachio ללורה יש יותר מארבעים אלף עוקבים , למרות כל זאת ואולי בגלל הלך הרוח השבטי לא עברו שלוש שעות והיא התחילה לעקוב אחרי . אני חושבת ומאמינה שחלק גדול מהיכולת של האמריקאים באמת להוביל מהלכים ושינוי דרך כלי המדיה החברתים קשורים באופן מובהק בצורה שהם בונים מערכות יחסים של הדדיות

 • דני שלום, לגבי קריאת הספר באמת קשור ישירות בהחלטה שלך .
  אני רק חושבת שחל פיספוס קטן שלך בהבנת הפוטס והמסר, סת' לא אומר שבניית שבטים וקהילות דרך כלי המדיה החברתית או בכלל קשורה בהכרח לגודל הוא מתייחס אל קהילות קטנות סגמנטאליות בעלות עניין בתחום מאוד מצומצם. בגדול ולתפישתי הוא מחזק את תאוריית הזנב הארוך.

  לגבי חשיפה בטוויטר או בפייסבוק. אני חושבת שזה הקסם בעולם המדיה החברתית לא רואה שום פסול בכך שתדע שחבר שלי יודע להכין מרק קובה. מה שכן, חשוב להדגיש כל אחד מאיתנו מחליט מהו המינון הנכון ולפי כך הוא מכלכל את צעדיו.

  בכל מקרה תודה רבה על הביקורים שלך כייף לארח אותך פה . זהר

 • מרתק, הרעיונות המהפכניים של הספר. ככל מהפך מנטאלי הוא מטיבעו מעורר הסתייגויות, הפעם פחות ממה שהורגלנו בעבר. כאן המסר והעטיפה האינטרנטית שלו הפכו לאחד. זה לב העניין ולב המדיה, כפי שעמד על כך המחבר.

 • קשה מאוד בעיני להתנגד למחבר. אם רואים את הסרטים שלו בהרצאות השונות מייד נשחפים לתנועה שלו . אותי בכל אופו הוא השאיר המומה לגבי הדברים הקטנים עליהם הוא שם את האצבע והדרך בה הוא מחדד מציאות לכאורה פשוטה למורכבת ואיכותית .

 • זהר ערב נעים!

  כבר כתבתי לך בעבר שאני קוראת בשקיקה את הפוסטים שלך, והנה עוד אחד חשוב ומעניין, אז קודם כל תודה,
  שנית, עניין השבטיות והקהילתיות פוגש אותי במקום שבו נמצאים גם חיי הלא וירטואלים, כי אנו גרים בקהילה בקיבוץ מתחדש, ורצון גדול ליצור את הקהילה שלנו.
  שוב תודה גדולה, ומחכה לקרוא אותך בענייני ה- FB
  שבוע נפלא!
  תגית דאנס

 • הייי

  קראתי את הפוסט עם רוב הדברים אני ממש מסכים למעט כמה דברים שמפריעים לי.

  בראיה רחבה יותר לאורך ההיסטוריה נוצרו כל הזמן כלים ע"י בני האדם ששיכללו את התקשורת:כתב, דפוס, עיתונים, מורס, טלגרף, רדיו, טלויזיה, אינטרנט ועוד.

  מנהיגות/שבטיות תמיד קיימת
  והיא מוצאת את ביטויה באמצעות הכלים הללו.
  לכן זה אופנתי לומר שטוויטר או פיסבוק הם עצם המהפכה, או כלים שיעצימו את המהפכה וכו' ושבטים ומנהיגים. הרי גם לפני 4 שנים היינו בתהליך הזה.

  הכלים משתכללים אצלנו בני האדם זה תהליך איטי הרבה יותר.

  שי

 • כן. הבאת ציטוט קולע "אנחנו כאן בשביל לשנות". שינוי כזה מזכיר את מהפכת הקטיפה, כשחצי מליון מפגינים בפראג (לפני עשרים שנה בדיוק) שינו את המשטר בלי שפיכות דמים. היום האינטרנט ממלא את מקום הכיכר, ומהפכת הקטיפה יכולה לעבור לידי מיליוני גולשים. בעיקר אלה שממוקדים סביב העיקרון השבטי.

 • הי שי , אם זה מה שעבר מהפוסט אז זו טעות שלי ואני מתנצלת הוא ממש לא אומר שבגלל כלים כמו טוויטר ופיסבוק תתקים המהפכה הוא טוען שהטכנולוגיה מייצרת מדי יום קיצורי דרך להידוק הקשרים בין קהילות ושבטים קטנים ומאאפשרת להם להתקיים . נכון שהתהליכים בקרב בני האדם יותר איטיים מהכלים הטכנולוגים אבל עדיין הם מאפשרים ערוץ תקשורת חדש שפותח הזדמנויות חדשות .

 • הי שמוליק . מסכימה איתך שלמדיה החברתית יש כוח גדול אבל אני עדיין מאמינה מאוד בקשר בין האון ליין לאוף ליין יש חשיבות מאוד גדולה ואין לה תחליף וזהו המפגש הפיזי .

 • תגית . מקיבוצניקית לקיבוצניקית אין השוואה יותר טובה . מבינה מאוד . מעניין מה קורה היום במבנה של הקיבוצים אני מניחה שזה שונה שמיים וארץ מהחוויה שלי בחיי בקיבוץ .

 • מצטער שאני לא כתבתי תגובות לפוסטים האחרונים, על אף שקראתי אותם. היו כאלה שפחות התחברתי אליהם, אולי מפני שאין לי עסק.

  לגבי הפוסט הזה, בואי נעזוב לדקה את השבטיות, ונדבר על ההשפעה: אני פחות אופטימי מהכותב. האינטרנט עדין לא מוליד מנהיגים בסדר גודל שיכולים לשנות דברים מהותיים בעולם.

  אותם המנהיגים, האליטות והאירגונים ששלטו בעולם ממשיכים לשלוט גם עם האפשרויות האלה. יותר מזה, הם מנצלים את האינטרנט להגדיל את כוחם ולהעמיק את שליטתם. למשל בתחום העיתונאות, לא משנה איזה עיתון אינטרנטי או בלוג נקים, ולא משנה כמה סקופים נביא לשם, אתרי החדשות הגדולים, עם הרייטינג הגבוה, נשלטים על ידי העיתונים וערוצי הטלוויזיה.

  כוחו של האינטרנט חזק מאוד בכל הקשור לשידרוג אירגונים ואנשים שזכו במנהיגותם ובשליטתם במקומות שמחוץ לאינטרנט. הם צברו את כוחם במקומות כמו התקשורת, העסקים, הצבא (במדינה שלנו), הבידור. כוכבים ומנהיגים רבים, נצלו את עולם האינטרנט ושידרגו את עצמם בעולם האינטרנט. כמעט כל מפורסם שיפתח בלוג, יקבל אוטמטית לא מעט כניסות על כל פוסט שהוא יכתוב רק בגלל שהוא היה מוכר לפני שנכנס לאינטרנט. נקודת ההתחלה שלו, גבוהה יותר ממישהו שאיננו מפורסם.

  כוכבי הרשת יגיעו למספרים יחסית קטנים של כניסות. אנחנו מתלהבים ממקרים נדירים, כמו של לורה פיטון שיש לה 40000 עוקבים בטויטר, אבל תתארי לך שהיא הייתה מקבלת פינה בתוכנית כמו של ג'י לנו או כמו בתוכנית "60 דקות", 40,000 העוקבים היה מספר מצחיק לעומת הצופים בתוכניתה. מה גם שבטוויטר, לא תמיד כולם מחוברים לראות את כל המסרים שלה.

  לכן אני סקפטי לגבי הכוכבים שיוולדו להם באינטרנט והשפעתם, לפחות בשנים הקרובות.

  זאת כמובן רק דעתי….. :-)

 • […] Community building תהליך של גיוס ובניה של קהילה אופציונאלית או שיתופית או שתיהן, כמתחם העוזר לנוגעים בדבר למצוא נושאים ותכנים שיתופיים מטרות שיתופיות על פלטפורמה טכנולוגית המייצרת את הקשר ועוזרת להשבחת הקומוניקציה ויצירת נגישות ודיאלוג. במהלך כזה סביר להניח שיהיו חוקים המדגישים מה ניתן לעשות ומה לא על מנת שהקהילה שתבנה תהיה קהילה הומגנית, שיתופית ואיכותית כזו שמייצרת קשר בין האנשים ומפרה את תחומם | […]

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address