Facebook Land Part two

בהמשך לפוסט הראשון על מדינת פייסבוק לינק, אני ממשיכה כמובטח לדבר על מתחמים נוספים בפלטפורמה עשירה זו. הפעם אני רוצה לספר לכם על המתחמים הקבוצתיים : קבוצות, דפי מעריצים או דפי חברה ודפי אירועים. כבר ברור לנו כי Facebook יצרה עבורנו כלים חברתיים אך בד בבד היא גם מצאה פתרון יצירתי בדמותם של כלים חברתיים עסקיים. יתר על כן, היא יצרה בנוסף לכך אופציות שונות של חיבורים אל "העולם החיצון" חיבור לTwitter חיבור למתחמים כמו הבלוג, Linkedin ,SlideShare  ועוד .. באופן זה הפעילות שלנו במתחם הנדון מאפשרת לייצר תוצאת חיפוש איכותית סביב התכנים שלנו וסביב העשייה בפועל.

השפה בFacebook מובעת ונעה דרך מטבע הלשון של חברים חשוב שגם בעסקים וגם בשיווק במתחם זה יהיה הקונספט והתמה השלטת וחשוב להיות מונע משם. הקהל שנמצא כאן הגיע מסיבות שונות אבל הדבר היחיד המאחד ש"משרטט" את הקשר כחוט השני בין כולם הוא הסיבה החברתית. זהו המיתוג של הפלטפורמה ואלה הם החוקים הלא כתובים. Facebook התחילה כמתחם סטודנטאלי אבל לא עבר זמן רב ועסקים זיהו את הפוטנציאל והתחילו לחפש דרכים איכותיות לייצר במתחם זה פעילות ממותגת שיווקית ותכנית. רוב האנשים נוהגים לחשוב שLinkedin היא הזירה האולטימטיבית ליצירת קשרים עסקים (אני בהחלט מסכימה שהיא ראויה ביותר) ושFacebook יותר מתאימה ליצירת חברויות, קשר עם המשפחה או חברי העבר. יחד עם זאת אי אפשר להיות עיוורים לפוטנציאל הכמותי, דהיינו כמות האנשים ומשך השהייה שלהם במתחם. לכן הרבה מאוד עסקים מוצאים דרכים לייצר פעילות במתחם זה, המגיע לממדי ענק.

אחת הדרכים הטובות ביותר ליצירת מודעות ולשימוש נכון במתחם Facebook היא דפי המעריצים, או בשמם השני דפי חברה דפי עסקים. צריך קודם כל לשים את האצבע על השוני בין דפי מעריצים לקבוצות . יש בלבול מסוים בין המהות של כל אחד מהם משום שלשניהם יש פיצ'רים והתנהגויות חופפות. באופן טבעי כדאי ורצוי שתבחרו בפלטפורמה שתמצאו כטובה ביותר עבורכם. מן הראוי לחשוב על קבוצה כעל כניסה לקלאב סגור או סגור חלקית. קבוצה בהכרח תכלול תמיד מנהיג, מנהל של הקבוצה אשר ינווט אותה על פי עולם התוכן שלה מול החברים. בקבוצה יש אפשרות לשלוח דואר פנימי אל חברי הקבוצה ולכוון באופן יותר הדוק את כניסת החברים הרלוונטיים. ניתן לשלוט טוב יותר בתחום כניסת החברים על פי הקשר שלהם אל עולם התוכן או אל המבנה החברתי. קבוצה היא התארגנות נהדרת של אנשים סביב נושא מסוים או מטרה מוגדרת.

דפי המעריצים בנויים ומותאמים יותר למבנה הצרכים של עסקים או מותגים הם מאפשרים אינטראקציה יותר נוחה בין לקוחות לעסק. כמו כן בדפי מעריצים לא קיימת מגבלה של מספר חברים בעוד שהקבוצות לעומת זאת מוגבלות למשלוח דואר למספר חברים של 5000 איש. ברצוני להתעכב על מהותם של דפי המעריצים ויתרונותיהם עבור עסקים או מותגים, הכלי הזה הומצא עלי ידי Facebook כשנוצר זיהוי לצורך של עסקים המעוניינים לייצר אינטראקציה עסקית במתחם. מכיוון שלא ניתן לפתוח פרופיל עסקי כדף עסק נוצרה האופציה הזו שבכוחה לעזור לעסקים לייצר נוכחות. האינפורמציה העולה בדפי מעריצים מקבלת ביטוי בסטאטוס של חברי המתחם ויש חשיבות גדולה לעובדה שאינפורמציה שתעלה בדפי מעריצים מתקבלת כתוצאת חיפוש איכותית מאוד במנועי החיפוש השונים כגון גוגל או בינג. לכן צריך לחשוב היטב על בחירת התכנים המועלים ושיוכם למילות חיפוש רלוונטיות לעולם התוכן העסקי שלכם.

מה ניתן לעשות עם דפי מעריצים ? כמו שציינתי קודם עסקים אינם יכולים להחזיק עמוד פרופיל אישי הממותג כעסק. הדרך שבה הדפים מאפשרים להם לעשות זאת בצורה חוקית, היא לעצב את הדף בLook & Feel של העסק עם פרטי העסק. צריך לחשוב על הדף כעל מיני אתר, וכאן כדאי לציין שיש חשיבות גדולה לעובדה שהנגישות אליו מאוד קלה ובאותה קלות ניתן גם לעדכן בו תכנים (דבר שלא תמיד אפשרי באתר הבית ובבלוג בו אנחנו תלויים לפעמים בספקים חיצוניים). מתוך הסתכלות על המתחם כעל מיני אתר הבית ניתן להשקיע בו מחשבה נוספת ולהעלות בו תכנים מתוך עולם התוכן של החברה או המותג. פוסטים הכוללים : וידאו, שירשור תכני הבלוג ויצירת הופעות תוכן מסונכרנות כמו כן שרשור לTwitter ועוד … הערך המשמעותי ביותר נעוץ בעובדה שהתוכן המועלה מאפשר לנו לייצר אינטראקציה עם קהל הלקוחות שלנו. ממש כמו בדפים אישיים ניתן לצרף חברים (מעריצים) ניתן להעלות תמונות בגלריות ייעודיות וניתן להזמין את הלקוחות לכתוב על קיר הדף. כל הודעה שתרצו להעביר לחברי העמוד תופיע בפניהם בסטרימינג שלהם ברגע שתעדכנו את הסטאטוס.

דרך דפי הקבוצות כמו גם דרך דפי המעריצים ניתן לארגן אירועים, ואת הודעת האירועים ניתן לשלוח אל חברי הקבוצה ודף המעריצים. האירוע יופיע גם במקביל בעמוד הבית ויהיה חשוף לחברים של חברים מרגע שאישרו השתתפות. חשוב לציין שבמידה ותרצו לקדם את האירועים או דפי המעריצים ניתן תמיד לקנות קידום בכסף בFacebook המערך הפרסומי של המתחם נוח וזול וניתן לחתוך בו ברמה הסגמנטאלית, אזורית, גיל, מין את פלחי קהל היעד אליו אתם מכוונים.

בשיווק דרך דפי מעריצים ניתן לבצע מספר פעולות : חשוב לציין במקום בולט לעיני העוקבים שאנחנו מעוניינים לקבל פידבקים על התכנים המועלים ובה בעת גם לאתגר את חברי העמוד להעלות תכנים משלהם. במקרה זה מן הראוי לקחת בחשבון מראש שעלולות להגיע תגובות נוגדות ופידבקים שאינם בהכרח חיובים, ולגבי מקרים כאלה צריך לקחת את הדבר בחשבון ולייצר אסטרטגית תגובה איכותית בצורת דיאלוג שמשיג עבורכם את התוצאה הרצויה. עוד חשוב לקחת בחשבון שכאשר המעריצים יוצרים איתנו אינטראקציה בדף המעריצים, גם החברים שלהם חשופים למידע בפועל זו דרך איכותית להגדלת הנוכחות וזה מה שהופך את Facebook לכלי עסקי שיווקי ויראלי ומשמעותי. כמו כן ברור כי זו דרך מצוינת להגדלת דף המעריצים שלנו.

חשיבות המפגש והשיח הרבה מאוד אנשים חושבים שיש משמעות לגודל ולכמות המעריצים לעמוד. זה לא בהכרח מדויק שכן המטרה העיקרית היא לגרום למעריצים שכבר יש לנו לייצר אינטראקציה וכמובן גם מגע עם עולם התוכן שלנו. אם לא נייצר דיאלוג ושיח אין חשיבות ממשית לגודל העמוד מכיוון שבאופן טבעי הוא יהפוך לרדום והמעריצים יעזבו אותו בסופו של דבר ילכו למתחמים מעניינים יותר. יש לשריין מראש זמן איכות להכרת הדמויות אשר נרשמו לעמוד ובמקביל להקדיש זמן לקריאת התגובות ולהתייחסות ראויה ואיכותית. לשם כך טוב לייצר פיתוח חשיבה של אינטראקציה יזומה ופרו אקטיבית כלפיהם. הרבה אנשים חושבים שאם הם יפתחו עמוד, הוא פשוט יגדל מעצמו ! זה לא קורה וברור שזה לא קורה באיכות וחבל כי זהו בזבוז זמן משמעותי של חלון הזדמנויות עסקי מצויין.

דרך הכלים המעולים של Facebook ניתן לייצר דרכים טובות לאינטראקציה עם החברים כגון בהעלאת סרטים, תמונות, לינקים הן בפניה הפומבית והן במייל האישי. בכל פעם שנוצרת אינטראקציה חדשה היא עולה בסטאטוס של החברים ודרך כך ניתן להשאיר את עובדת קיומנו על מפת המודעות הצרכנית. יש לדאוג לכך שלא לייצר ספאם וחשוב מאוד להקפיד על תכנים בעלי ערך מוסף, תכנים משמעותיים בעלי ערך רלוונטי לקהל איתו אתם באים במגעי גומלין. חשוב להדגיש שדף המעריצים מספק לנו מבט על ההתנהגות הצרכנית של המעריצים ברמת סטטיסטיקות לתכנים (חשוף למנהל הדף בלבד). כמו כן ניתן להעשיר את הדף באפליקציות חיצוניות, ניתן לנהל דרכו את בלוג החברה ולייצר קישור לעולם המדיה החברתית על מגוון מתחמיה השונים כגון :Twitter, Linkedin , SlideShare ,YouTube בלוג הבית ועוד …

צירפתי לכם סרטון שמסביר איך ניתן להוסיף אפליקציות לדפי מעריצים, חשוב לקחת בחשבון שYouTube זה מתחם המוצף בסרטוני הדרכה, וכל צעד שלכם בשיכלול העשייה שלכם יכול להיות מלווה בלימוד מקוון נקודתי וחכם :

הפוסט הבא בסדרה ידבר ספציפית על דוגמאות מהארץ ומהעולם על פעילות עסקית בFacebook עם הסבר על מהות הפעילות ועל הסיבות להתחקות אחריה וללמוד ממנה. מראש אני מציינת שזה לא יעלה מידית בפוסט הבא, משום שבכוונתי להעלות עוד שני נושאים שאני מעוניינת לשתף איתכם לפני כן 1. מקורות מידע ברשת והדרכים לחפש ולהגיע למידע מעניין 2. היחס בין שכירים לעצמאים בכלי המדיה החברתית. מקווה שנהניתם, תרגישו חופשי להגיב ולשאול שאלות, חדדו נושאים או העלו מידע משלים…

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

26 CommentsLeave a comment

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address