Twitter Dictionary

מזמן לא כתבתי פוסט על Twitter ולדעתי בבלוג זה מאז שנפתח אין אפילו רשומה אחת שמדברת על המתחם. מכיוון שאני פחות או יותר "גרה" שם  החלטתי לרענן שורות ולכתוב מעין מילון שיהווה עבורכם "ארגזון" כלים קטן. בנוסף חשוב לי להדגיש כי מאז שכתבתי סדרת פוסטים על Twitter המון דברים השתנו כולל : אני, המתחם, החברים, העוקבים וגם כמה פיצ'רים חדשים… כל הסיבות לעייל מצדיקות פוסט אחד מלא ובתקווה גם איכותי עבורכם.

אני לא חושבת שאספק חדשות מרעישות לכל מי שכבר פעיל ועובד חזק במתחם. מה שכן אני חושבת שלמי מימכם שרק התחיל או לכל מי שמתלבט פוסט זה יכול בהחלט להוות מעיין מדריך דרך קטן שיסביר לכם איך פועלים במקום הכול כך לא פשוט הזה…. בנוסף, תמיד נכון להתרענן גם אם אנחנו פעילים המון זמן בזירה כזו או אחרת ויש לי הרגשה שכל פעם אפשר לקחת טיפ קטן או שניים שלא הכרנו או לא הבנו את חשיבותם.

תוכן לא בשונה ממקומות אחרים תוכן ברשת ובמדיה חברתית הוא המלך, השאלה של איך להגיע לכרטיסים גדולים ומלאים בעוקבים ונעקבים נחלקת לשלוש ואחת מהרגליים העיקריות של התשובה כוללת את התוכן חלק גדול מהעשייה שלנו במתחם זה קשור בהכרח לתכנים אותם אנחנו מעלים שימו לב אין שום  צורך להגדיר לכל אורך הדרך תוכן מקורי, אתם יכולים לספר על משהו מעניין שחוויתם, אתם יכולים לשתף עוקבים איתם אתם נמצאים בקשר לאורך זמן במצב הרוח שלכם ומצד שני אתם יכולים לדווח על מסעדה טובה בה ביקרתם לאחרונה. חשוב לשתף תכנים שפגשתם במקומות שונים בין אם במדיה מסורתית או במתחמי מדיה חברתית אחרים. צריך לדעת למנן נכון ולדבר על מגוון תחומים ובמגוון צבעים כדי שהStreaming שלכם יהפוך למעניין.

עליכם חשוב מאוד שתקפידו להכניס שורה מעניינת עליכם, מי אתם, מה אתם עושים בחיים ובנוסף משהו אישי. שימו לב שיש לכם אופציה להכניס אתר אינטרנט או בלוג פעיל לאזור האישי שלכם וחשוב לעשות זאת כי זה מאפשר למי שמתעניין בכם ללנקק לשם ולהכיר אתכם טוב יותר.

עיצוב גב הפרופיל באותה מידה שחשוב להקדיש דקה או שתיים על הBio שלכם חשוב להקדיש עוד כמה דקות על גב הכרטיס שלכם. זו אופציה שנותנת לכם אפשרות להרחיב מעט את הדיבור הכללי המתאר אתכם וגם פלטפורמה איכותית להכנסת פרטים נוספים כגון טלפונים, כתובת משלוח דואר וEmail. ככל שתנצלו את גב הכרטיס בצורה יותר חכמה כך תוכלו להפוך את המתחם ליותר ממותג ולנצלו כSite שיווקי נוסף בסט כלי השיווק והמיתוג האישי שלכם.

140 תווים זו מציאות חדשה מציאות קצרה שמכריחה אותנו להיות מדויקים מותר לנו להכניס בטסאטוס רק 140 תווים. חשוב שנזכור שאם אנחנו רוצים שירטווטו אותנו כדאי אפילו לצנזר את עצמנו ולהשאיר מקום המאפשר את הפעולה אומר בערך 120 תווים זה נראה שזה כמעט בלתי אפשרי להגיד משהו משמעותי בכל כך מעט מילים. אך שימו לב אופי הזירה והאינטראקציה שנוצרת בה הופכת למעין שיחה של משפטים קצרים אחד כלפי השני כאילו שמכריחים אותנו לקצר בכדי שיישאר לנו גם זמן להקשיב. ברור שאנחנו יכולים להרחיב על ידי הוספת לינקים המלנקקים למקומות אחרים בין אם זה הבלוג הפרטי שלכם או מתחם אחר אותו אתם רוצים לעדכן בקרב העוקבים שלכם. בכל מקרה המציאות הקצרה הזו הופכת אותנו למחודדים יותר וגורמת לנו לחשוב היטב על הדרך בה אנחנו מתנסחים ומה באמת חשוב שיאמר. מעין טריק חינוכי כזה שעוזר לנו להיות בדו שיח ומייצר לנו את היכולת להתיימן כאנשי השיח בעצמנו.

עוקבים ונעקבים איך קורה שיש לנו עוקבים ואיך אנחנו צריכים להחליט אחרי מי אנחנו עוקבים ? זו שאלה עם תשובה לא חד משמעית. אם תעקבו אחרי אחרים, תתייחסו אליהם, תפרגנו להם ותייצרו תוכן מעניין תעמדו על שלושת הרגליים העיקריות שמייצרות לכם כרטיס טוב ואיכותי. כדאי לכם לבנות קהילה סביב תחום עניין שמעניין אתכם הכרטיס שלכם יכול להפוך מבחינתכם לסוג של פורום בתחום בו אתם רוצים להתעמק וכך תוכלו להיות חשופים למידע מעניין מהארץ ומהעולם בלי להתאמץ כל כך בחיפוש. תזכרו, בשביל שתוכלו להתפתח במתחם הזה אתם חייבים להיות באינטראקציה כזו שבאה במגע, יוזמת פניות ומגדילה באופן קבוע יוזרים חדשים אותם אתם עוקבים. חשוב לעקוב גם אחרי דמויות מעולמות שונים של מובילי דעת קהל כגון עיתונאים, אנשי מדיה חברתית פוליטיקאים ועוד… זו הזדמנות עבורכם לזהות חלונות של הזדמנויות ולהיות קשובים לתוכן התזזיתי הזה שעולה כמרקחה ערה ועצבנית ברשת.

דיאלוג בהמשך לנקודה הקודמת יש צורך לחדד את נקודת השיח אשר קובע במתחם זה  את עניין היוזר ואיכותו. למשל, אתם יכולים לגשת ולדבר עם כל מי שאתם עוקבים אחריו ולהגיב על התכנים המועלים על ידו חשוב לציין כי עצם האינטראקציה מפתחת את חוש המינגלינג שלכם ומאפשרת לכם להכיר דמויות חדשות שילכו איתכם דרך משמעותית בחיים.

אופציית הגן הסגור ישנה אופציה לסגור את הכרטיס שלכם למוזמנים בלבד אני אישית לא מעודדת אופציה זו. מתחם מדיה חברתית נועד לאינטראקציה בין אנשים ולהיכרויות ודרך זו עוצרת את הזרימה הטבעית. ישנן סיבות מיוחדות לבחור בדרך זו למשל במידה ותרצו לייצר פורום סגור לאנשים מאוד ספציפיים בנושא מסוים זו יכולה להיות דרך קבילה. קחו בחשבון שאופציה זו מגנה על הציוצים שלכם כך שלא כולם יוכלו לראותם כמו כן היא מגבילה את העוקבים אחריכם לאלו שיאושרו על ידכם. שונים או יותר נכון היכרות מה                             

רשימות יחסית זהו מנגנון חדש שקיים מספר חודשים המאפשר לכם לקטלג את האנשים אותם אתם עוקבים. רשמו על כך אין ספור פוסטים בתקופה האחרונה ואני ממש לא רוצה להכביר או להעמיס חשוב לי רק לתת לכם כמה נקודות מרכזיות : ברשימות אתם יוצרים מעין מיני פורומים קטנים סביב תחומי עניין או סביב היכרות מוגדרת כזו או אחרת ניתן להכניס קטגוריאלית אנשי מדיה חברתית, שיווק, אמנות, תרבות או כל הגדרה שאתם מחליטים עליה. יש כמה פלוסים בהקמת רשימה הראשונה, זו הדרך שלכם לנתב את המידע ולקבל בצורה מסודרת תוכן מרוכז על תחום מסוים וכך נוצר לכם סטרימינג שאתם בניתם תפור על פי מידה סביב עולם התוכן המדויק אותו אתם מחפשים. קחו בחשבון שתמיד תקבלו את כל הציוצים של אותו אדם אותו הגדרתם תחת הקטגוריה רק שכך יהיה קל יותר לנתב ולסנן תוכן שאינו מעניין אתכם. הפלוס השני הוא בכך שזו דרך נוספת שלכם לפרגן לאנשים אחריהם אתם עוקבים. פלוס נוסף שקיים באופציה זו כולל את האפשרות לעקוב אחרי רשימה שלמה שמישהו אחר הרכיב ואין שום צורך שתעקבו פיזית אחר האנשים עצמם אלא רק אחרי הרשימה אופציה זו מאפשרת לכם להיחשף למידע מדויק בזמן שאתם בוחרים בו. קחו בחשבון שהרשימות מייצרות שוב מעמדות ויחוס ומי שממותג תחת הרבה רשימות וכמו כן רשימות שלו מועתקות ומשורשרות לאחרים נתפס כאושיה בתחומו ומקבל מקום של כבוד.

שורת הסטאטוס עד לא מזמן היתה השורה מוגדרת כשאלה ששואלת "מה אתה עושה עכשיו" ולאחרונה שונתה באופן טבעי על ידי ההתנהלות של המתחם ל"מה קורה עכשיו" הסיבה לשינוי היא אופי הזירה מתחם שמעדכן בזמן אמת כל מה שקורה סביבנו בין אם חדשות, אירועים, התנהלות של אנשים ועוד … זה המקום בו אנחנו נותנים דרור לכל אותן המחשבות שלנו…

Retweets זו האופציה שמאפשרת לכם להוקיר תודה לחבר שהעלה תוכן מעניין, עצם העובדה שאתם עושים לו ריטוויט מגדיל את מספר הצפיות של התוכן שהוא העלה לעוקבים אחריכם  ומראה לו הלכה למעשה שאתם כאן בשביל לקרוא, לפרגן ולייצר אינטראקציה כמובן. שימו לב ישנו מנגנון יחסית חדש שעושה עבורכם אוטומאטית את האקט, יש בו דברים טובים יותר וטובים פחות. אמנה לכם את שתי הגישות ואתם תבחרו ותפעילו שיקול דעת מתי מתאים לעבוד באוטומט ומתי על ידני. האופציה הידנית מאפשרת לנו לשנות את הטקסט המקורי ולהוסיף אינפוט משלנו להגיב על הטקסט ולהחמיא. האופציה האוטומאטית משרתת את החבר אשר פרגנו לו מכיוון שלא אנחנו נופיע כדמות המשווקת את הציוץ בפני העוקבים שלנו אלא הוא ובכך נחשוף אותו הלכה למעשה לשאר העוקבים אחרינו.

תיבת דואר DM יש לכם אפשרות רק אם עוקבים אחריכם לנהל מגע ודיאלוג בתיבת המייל שלכם חשוב שתשימו לב שגם היא מוגבלת ל140 תווים. נכון שרצוי להיות פעיל פרונטאלית אך לפעמים יש דברים שכדאי להצניע וזו אחת הדרכים שלכם להגיע אל מי שעוקב אחריכם באופן מוסתר ולהעביר מסרים יותר אישיים או חסויים. עובדה החשובה לציון במידה שמישהו שלח לכם דואר או אם אתם שלחתם אל מישהו אחר ברגע שתמחקו את ההודעה היא תמחק אוטומאטית גם בצד של השני  חשוב גם לקחת בחשבון כי ניתן לבטל את משלוח ההודעות בשרשור אל תיבת המייל שלכם ובכך למנוע כפילויות של מיילים המגיעים גם אל התיבה בTwitter וגם לתיבת המייל הקשור ליוזר.

Favorite's זו פונקציה שלא כולם מודעים לעוצמתה, עצם העובדה שהמידע הרץ בTwitter לא מאפשר לנו לחזור אחורה ולקרוא תכנים ישנים הפונקציה הזו מקפיאה לנו את הזמן. אם נחשפתם למידע מעניין אותו אתם רוצים לקרוא בשלב יותר מאוחר של היום תוכלו לסמן אותו כמועדף והוא יישאר לכם באופציה זו. עוד נתון שחשוב לדעת כל העוקבים אחריכם וגם כאלו שלא חשופים לאופציה הזו והם יכולים לראות מה הם התכנים המעניינים אתכם וכך לקבל עליכם מושג נוסף. הערה חשובה : אם שמרתם תוכן של חבר אתם תמיד יכולים לפרגן לו ולהגיד לו שהכנסתם את התוכן שלו למועדפים זו גם דרך להכיר אותו לעוקבים אחריכם ולתת המלצה עליו ועל תכניו.

גינוני טקס צריך להבין שעולם המדיה החברתית הוא כל כולו גינוני טקס ממש כמו שאנחנו הולכים למסיבה ויש כללים שאינם כתובים אך לכל ידוע שלוחצים את היד לגבר ונותנים נשיקה על הלחי לאישה ובמקרה הצרפתי מדובר בשתי נשיקות ואם נוסעים לבורדו אז שלוש… כך  גם במדיה החברתית ובטח ובטח בTwitter יש עולם שלם של חוקים קטנים שצריך להבין את חשיבותו ולעבוד על פי התכתיבים שלו כל זאת במידה כמובן שאתם רוצים שיצא לכם משהו מההתנהלות הזו.

קיימים אין ספור גינוני טקס במתחם זה ולא אוכל למנות את כולם כי מהר מאוד הפוסט הזה יהפוך לספר אציין כמה חשובים : שניים מהם כבר נמנו בהמלצות הפוסט נושא הRT והאפשרות להכניס תכנים למועדפים ולהודיע על כך. כמו כן, אם חבר חדש נכנס למתתם זו הזדמנות טובה שלכם להודיע לכולם שהוא הגיע ולהמליץ גם להם לעקוב אחריו תשתמשו בכוח של השבט שיצרתם ותעניקו את הכוח הזה לאחר.

משחק הfollowfriday מאפשר לכם להמליץ על חברים בנקודת זמן נתונה בה כולם ערניים ובכך לייצר פירגון ענק לחבר. הרגל נחמד אותו אימצתי לי בשבועות האחרונים הוא לייצר פולופריידי לכל אותם האנשים איתם התכתבתי במהלך השבוע ובכך אני מפרגנת על המגע שנוצר ומאפשרת להם להיחשף לקהל נוסף שעוקב אחרי… חשוב להדגיש כי מי שתמליצו עליו יזכה לשיווק מצידו מול העוקבים אחריכם וסביר להניח שכתוצאה מכך יעקבו אחריו.

שימו לב אם המליצו עליכם או התייחסו לתוכן שלכם תמיד תענו, אל תתעלמו זו הצורה בה התוכן שלכם והדיאלוג סביבכם ימשוך קהל של מתעניינים לאורך זמן וכך תוכלו לבנות את טבעת המכרים אשר ילוו אתכם ויהוו לכם עוגן משמעותי במתחם זה ובמתחמים אחרים כתוצאה מכך ולסיום גם הדברים הקטנים חשובים : תגידו בוקר טוב וערב טוב מדובר באנשים ובסופו של יום (וגם בתחילתו) כולנו רוצים יחס כולנו רוצים שישמו אלינו לב.

מה ניתן להשיג מהמתחם ? ניתן ללמוד המון, להכיר אנשים, לבוא במגע עם דמויות מהעולם ומהארץ שבדרך אחרת אינם נגישים לנו  ניתן להפיץ מידע מעניין עלינו או על תחומי העניין שלנו ובכך לבנות את דמותנו ברשת. ניתן להפיץ תכנים שכתבנו וככל שהקשרים שלנו יתחזקו כך הם יהפכו לויראליים ויקבלו בוסט שיווקי מחברים והכי חשוב ניתן ליהנות ובלי שנהנים חבל על הטרחה.

אל תעשה אל תהיו אנטי חברתיים במתחם חברתי, מדברים אליכם או פונים אליכם תענו מבקשים מכם או שואלים אתכם שאלה תתיחסו עוקבים אחריכם תעקבו בחזרה. נסו את השיטה האמריקאית ואת גינוני הטקס האירופאים ותשחררו מהרגשת העליונות הזו שכולם צריכים לעקוב אחריכם כי לכם יש את "המשהו החשוב ביותר לדבר עליו". אין שום סיבה שלא תתנסו ולא תבדקו גם מה יש לאחר להגיד כך אגב לומדים הרבה ומתעשרים הרבה יותר.

זה היוזר שלי בTwitter אשמח מאוד אם תעקבו אחרי  http://twitter.com/zoharu

צירפתי לכם סרט מצוין בו אוון ויליאמס המנכ"ל והבעלים של המתחם מדבר על הבניה של הרעיון, היציאה שלו החוצה והדרך בה הוא עצמו לא האמין לגודל התופעה :

About author View all posts

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות
השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים
בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית
יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים
חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

35 CommentsLeave a comment

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.

Email address